Jak pracować wygodnie na home office?

Jak dotąd praca zdalna istniała jako dodatek do pracy w biurze. Nierzadko była pewną formą benefitu dla pracownika. Teraz z uwagi na nadal utrzymujący się stan pandemii wielu z nas siedzi w tzw. home office. Lecz nie każdy potrafi poradzić sobie z tym trybem pracy. Clue stanowi właściwa organizacja. Poniżej kilka metod planowania home office.

W związku z bieżącą sytuacją epidemiologiczną, sporo korporacji zdecydowało się przenieść na tryb home office. Dla części osób, które nie miały wcześniej styczności z takim systemem pracy, efektywna organizacja czasu jest nie lada problemem, bo wymusza dostosowanie się do kilku nowych reguł.

Jak wykorzystać atuty oraz złagodzić wady związane z pracą zdalną?

W pierwszej kolejności należy znaleźć sobie wygodne miejsce do pracy. Najlepszą opcją jest pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Jednak nie zawsze jest to realne. Czasem posiadamy jedynie minimum miejsca na ustawienie stolika czy biurka i to też się sprawdzi. Kluczowe jest natomiast to, aby strefa pracy była odseparowana od strefy prywatnej. Obowiązkowo należy również zadbać o oświetlenie, by było jak najbardziej naturalne.

Jak niewielkim kosztem urządzić miejsce do pracy? Jeśli nie masz w mieszkaniu stosownego biurka czy krzesła to zalecamy zdecydować się na jego kupno w komisie czy też przejrzeć lokalne ogłoszenia o sprzedaży na Facebooku.

Odpowiednie planowanie dnia pracy

W trakcie pracy poza biurem kluczowa jest samodyscyplina i zaangażowanie w wykonywaniu zadań. Starajmy zachowywać się tak, jak podczas pracy w biurze. Jeśli nasze godziny pracy są elastyczne, to radzimy wybrać te, w których pracujemy najskuteczniej. Warto pamiętać, żeby w czasie pracy nie planować domowych obowiązków. Skuteczną metodą na zwiększenie koncentracji się na pracy jest zablokowanie notyfikacji z mediów społecznościowych i zastosowanie metody Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową odpoczynkiem pomiędzy kolejnymi czynnościami.

Dress code a home office

Cały dzień spędzony w szlafroku pomimo, że brzmi świetnie, może źle oddziaływać na nasze zaangażowanie. Domowy strój może być tak komfortowy, że będzie wywoływać stan odprężenia. By do tego nie doprowadzić warto zadbać o swój wygląd, szczególnie jeżeli w trakcie pracy odbywają się zebrania na videochacie. Poczujemy się wtedy bardziej profesjonalnie.

Utrzymanie relacji między kolegami z pracy

W przypadku trybu pracy na zdalną znikają tradycje biurowe np. poranne rozmowa przy kawie, wspólny dojazd czy wyjście na obiad. Do podtrzymania koleżeńskich stosunków ze współpracownikami warto użyć darmowych komunikatorów typu Messenger. W razie konieczności skomunikowania się równocześnie z szerszą grupą pracowników, łatwiejsze będzie zebranie online przez Google Meet, Skype albo Zoom. Jeżeli odczuwamy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z kolegami z pracy też tematów osobistych. W pracy zdalnej wyjątkowo ważne jest znalezienie stosownego komfortu mentalnego, zwłaszcza kiedy z rzadka widujemy się z innymi znajomymi.