Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Więcej o obrączkach Kraków.

Dla wielu ceremonia ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten wiąże młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, miłości i lojalności są obrączki ślubne.

Obrączki – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Początkowo nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, więc ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii ślubu. Mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilkaset lat później, o czym jednak mało osób pamięta. I chociaż wcześniej miały miejsce sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń gdy odjeżdżali na wojnę, jednakże zwyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych państwach, jak np. w Kanadzie, w Brazylii, we Włoszech albo we Francji, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i poszukują obrączek razem, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, ponieważ jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki – dodaj cytat, imiona małżonka lub datę ślubu

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej delikatną stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z przeróżnych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal) uosabiające niezłomność miłości. Obecnie do ich wytworzenia wykorzystuje się przeważnie platynę i złoto, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Rzecz jasna, są one też częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch rodzajów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają również nierzadko w ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo istotny dla nowożeńców cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]