Nowoczesna izolacja fundamentów

Fundamenty to niewątpliwie najważniejsze elementy domu. W przypadku uszkodzenia staną się zagrożeniem dla całego budynku. Największym zagrożeniem dla nich jest woda, która może prędko je uszkodzić, zaś skutki tego będą zauważalne dla wszystkich mieszkańców. Chcąc się przed tym zabezpieczyć warto już podczas planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą niezbędne kosztowne i bardzo trudne prace naprawcze. Rezultaty zawilgocenia ścian są najbardziej widoczne na najniższych kondygnacjach domu. Jak jednak je rozpoznać? Które metody umożliwią zapobiegnięcie im?

Zalety izolacji fundamentów

Jak przed chwilą napisaliśmy, zawilgocenie może być naprawdę niebezpieczne dla budynku. Gdy wilgoć dotrze do ścian, pierwszym objawem jest łuszczenie tynku, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę szybko bowiem mury zaczynają toczyć grzyby i porosty, a te potrafią być bezpośrednim zagrożeniem dla życia lokatorów domu. Naprawdę niebezpieczne będą dla osób z uczuleniami i schorzeniami układu immunologicznego, u których niekiedy owocują także zgonem. To dlatego tak ważne jest to, by fundamenty były odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Które metody na to pozwalają?

Materiały do izolacji fundamentów

Wyróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie i w pionie. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Druga natomiast chroni budynek przed deszczem i wodą podziemną. W zależności od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia stosowana jest w szczególności na terenach, na których często występują podtopienia. Ważne okazuje się także to, które surowce są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem zawsze należy sięgać po produkty doświadczonych producentów.