Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Szalunki, zwane też deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Głównie wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one konieczne do tego, by właściwie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przestrzeni na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich surowców wyprodukowane są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest struktura sporządzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie drewnianych desek, którą można wykorzystać ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – wielu inwestorów i wykonawców stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone z metalu, sklejki lub drewna, a także łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Zazwyczaj jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają belki, łączniki, głowice ze stali bądź aluminium i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy często zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy planują zamierzających wybudować pojedynczy obiekt czy zespołów, które zwykle oferują odmienne usługi. Zakup wszelkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłby rentowny . Dużo mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]