Szalunki – obowiązkowy element na każdej budowie domu

Zamów szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma tymczasowa, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego rodzaju działanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo dokładnie tak również określa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje wymaganą formę. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można również solidnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszelkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W pierwszym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje wypełniony solidnie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zastygnie. Zazwyczaj potrzeba na to od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonywane są między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu cokołów ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Cechują się jak widać bardzo dużym zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są również profesjonalne dźwigary i podpory. Często zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takim wypadku wyjściem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w mocowania, dźwigary, a także sklejkę.

Siedziba firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]