Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Potrzebujesz motoreduktora DC? Wejdź na ultrarobotics.pl.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane układy napędowe skonstruowane z przekładni i silnika. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza czas konstruktorów

Motoreduktory pozwalają wydajniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w licznych użyciach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, dlatego zawsze występuje drobna dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne części jak hamulce bądź sprzęgła. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane zestawy, które można bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danego projektu. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a wręcz miesięcy, na drobiazgowe pomiary i testy poszczególnych układów części. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do krótkotrwałego albo długotrwałego okresu pracy, jak również do lekkich, średnich bądź dużych obciążeń.

Motoreduktor, w którym zastosowano wielostopniową przekładnię, pozwala uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilku tysięcy.

Wykorzystanie i rodzaje motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne warianty silników (DC, AC, BLDC oraz bocznikowych), dzieli się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to spedycja, przemysł bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak m.in linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, aeratory czy kolejki górskie. Duże zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, iż ilość możliwych kombinacji, które dzisiaj oferują wiodący producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach czy tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]