Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Potrzebujesz zamówić silnik prądu stałego? Wejdź na ultrarobotics.pl.

Sporo przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, aby działać stosuje silniki na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, ogromne lub niewielkie, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich elementów składają się.

Silnik prądu stałego – dokonanie czołowych innowatorów XIX wieku

Rolą silników na prąd stały jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od prawie dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich budowy, następnie modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego użycia w wszelkiego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania oraz wynalazki najlepszych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak np. Moritz Jacobi, Thomas Edison oraz Thomas Davenport. Silniki DC skonstuowane są ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, nieruchomego stojana, rotora i szczotek. Dzisiaj na co dzień używane są również silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tej stosunkowo awaryjnej części, są postrzegane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za wyjątkową niezawodność, a także bezszelestną pracę.

Silniki elektryczne na prąd stały to napęd licznych powszechnie używanych sprzętów

Teza, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są modułem sterowanych na odległość samochodzików czy pociągów, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie podarujemy też naszym pociechom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu branżach przemysłu, m.in. budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bo to one napędzają tak chętnie używane segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Z silników DC korzystają również entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych lub z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od najlepszych producentów.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]