Za co odpowiedzialny jest węzeł optyczny?

Sprawdź, gdzie kupić węzeł optyczny, wejdź na www.telmor.pl

Dzisiejsze instalacji komputerowe niemal zawsze tworzy się z zastosowaniem kabli światłowodowych. Jest to skutkiem wyjątkowych cech tego kabla – szybkości przekazu danych oraz nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego rodzaju nie byłyby w stanie działać bez odpowiednich elementów pozwalających na przekaz informacji i późniejsze dekodowanie. By zamontować tego rodzaju instalację niezbędne są takie części jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla działania całej instalacji – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i tym samym dostarczenie dostępu do sieci krańcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry musi posiadać odpowiedni węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – konstrukcja

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał optyczny, by przesłać impuls elektryczny. Warto jednak nadmienić, iż jego funkcjonalność nie sprowadza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi także wykonać odwrotną operację. Pasmo, na którym zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od kilku mHz do aż 1 gigaherca. Dla sprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna jest również właściwa obudowa, chroniąca wrażliwe elementy w środku węzła przed pyłem, wodą oraz innymi czynnikami – zwykle wyprodukowana ze stali.

Węzeł optyczny – który jest najlepszy?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie właściwy, świadczą określone cechy. Najważniejsze są częstotliwości działania węzła i siła sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość krańcowych abonentów, do których prześle informacje. Poza tym należy zwrócić uwagę na pobór energii – w dużym stopniu rzutuje to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Chcąc uniknąć trudności przy naprawach sieci, dobrze również zwrócić uwagę na sposób konfiguracji urządzenia – dobrze, jeśli umożliwia wygodną modyfikację ustawień.

Siedziba firmy:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]