Filologia, ekonomia, budownictwo – na co stawiają przyszli studenci?

Wybór najlepszego kierunku studiów to dylemat, z którym co roku mierzą się tysiące młodych ludzi. Nieraz decyzja ta determinuje rozwój przyszłej kariery. We wrześniu znów rozpoczęły się tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy zatem, które kierunki cieszą się największą popularnością.

Kierunki studiów popularne pośród maturzystów

Pośród 10 najbardziej popularnych kierunków studiów niezmiennie na podium znajduje się informatyka. Przyszli studenci zainteresowani naukami ścisłymi coraz częściej decydują się także na dziedziny o podobnym charakterze, które posiadają bardzo duży potencjał rozwoju. Są to rzecz jasna automatyka i robotyka, które nie są przecież kierunkami nowymi, jednak dopiero wraz z rozkwitem technologicznym przestały być uważane, za studia dla pasjonatów. W przypadku studiów pierwszego stopnia, abiturienci starają się najczęściej o indeks na kierunkach psychologia i zarządzanie. Na kolejnych pozycjach uplasowały się prawo, kierunki ekonomiczne (przykładowo finanse i rachunkowość), budownictwo czy rozmaite filologie (szczególnie angielska).

Najwięcej chętnych na miejsce przypada na kierunkach z obszaru orientalistyki (sinologia i japonistyka) oraz matematyki. Nie łatwo dostać się także na wydziały związane z designem, kreowaniem wizerunku czy sztuką filmową. Trzeba zaakcentować, że wysoka liczba kandydatów na dany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Wielu maturzystów składa wszak podania o przyjęcie nawet na parę kierunków w tym samym czasie.

Jak podjąć właściwą decyzję o studiach?

Stojąc przed wyborem kierunku studiów warto rozważyć własne zainteresowania, ale też przyszłe zapotrzebowanie na rynku pracy. Warto aczkolwiek pamiętać, że wybrany kierunek nie musi przesądzać przyszłej kariery zawodowej. Absolwenci studiów magisterskich i licencjackich mogą dowolnie uzupełniać swoją wiedzę na studiach podyplomowych. Są one aranżowane na większości uczelni wyższych i z reguły nie ma wymogu ukończenia studiów kierunkowych, żeby do nich przystąpić. Wystarczy dysponować tytułem magistra, inżyniera lub licencjata.

Młody człowieku, pamiętaj! Okres studiów to czas, kiedy można też dodatkowo rozwijać swoje kwalifikacje przykładowo poprzez pracę w studenckich organizacjach bądź wolontariatach. Trzeba zagospodarować te lata jak najlepiej.