Alternatywa dla zbierania monet – banknoty kolekcjonerskie

Potrzebujesz banknotów kolekcjonerskich? Wejdź na goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.

Gdy ktoś wspomina o kolekcjonerstwie, najszybszym skojarzeniem obok filatelistyki i bibliofilstwa jest gromadzenie monet. Jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi pasjonują się zbieracze. W połowie ubiegłego wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i innych papierowych środków płatniczych.

Banknoty – mają walory artystyczne oraz historyczne

Niewiele kto wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały w Chinach, a nie jak uważa wiele osób – na Starym Kontynencie. Początkowa ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu raczej do współczesnych weksli, wykonana była ze skóry i pojawiła się ponad 2100 lat temu za czasów Dynastii Han. Banknoty w formie w jakiej funkcjonują obecnie ukształtowały się z kolei między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang oraz Dynastii Song. Służyły jako udogodnienie dla handlarzy, ponieważ zwalniały ich od przymusu przemieszczania się na dalekie dystanse z dodatkowym obciążeniem w postaci monet. Europejczycy pierwszy raz usłyszeli o środkach pieniężnych z papieru z relacji słynnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, jednak w krajach europejskich zaczęto ich używać powszechnie między XVII a XVIII w. Z czasem tę formę rozliczenia zobowiązań zaakceptowano wszędzie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są zastępowane przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Być może wzięło się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, gdyż nie tylko mają one walory historyczne, lecz także artystyczną – od dekad przecież fascynują misternym wzornictwem.

Kto wypuszcza banknoty kolekcjonerskie w Polsce?

Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, gromadzą zazwyczaj banknoty obiegowe z różnych stron świata. Są one całkiem łatwo osiągalne, aczkolwiek koszt ich zakupu zdarza się ogromny – wszystko zależne jest od daty ich wycofania z obiegu oraz kondycji. Oddzielna odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w ograniczonym nakładzie, przede wszystkim w związku z upamiętnieniem ważnych wydarzeń czy zasłużonych postaci z kręgu nauki, polityki oraz kultury. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł wypuszcza NBP. Celebrują one między innymi 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 19 zł) czy 600. rocznicę urodzin Jana Długosza nominał 20 zł). Co ciekawe, poza wspaniałym designem, banknoty kolekcjonerskie posiadają podobne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, elementy wypukłe dla osób niewidomych i znaki wodne.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]