Anioły drewniane i szopka krakowska – rękodzieło w naszych domach

Prace kreowane przez polskich artystów regionalnych, nader ekspresyjne, ale i o stosunkowo nieskomplikowanym wyglądzie, od niezliczonych lat oczarowują odbiorców. Także współcześnie nieomal każdy Polak ma w swoim domu jakąś figurkę z drewna, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki naiwnej.

Anioły drewniane – rękodzieło, które lubią nie tylko zagraniczni turyści

Rzeźba w drewnie od zawsze była istotnym elementem polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były przeważnie z religią – w osadach oraz niewielkich miasteczkach konstruowano setki kapliczek, które regionalni artyści wypełniali tzw. „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z miękkiego, łatwego w obróbce gatunku drewna. I chociaż dziś sporadycznie tworzy się takie rzeźby, to drewniane anioły w podobnej stylistyce znalazły swoje miejsce jako ozdoba mieszkań. Czemu właśnie anioły? Dlatego, że to alegoria ochrony, dobra oraz troski. Taka figurka wszystkim asocjuje się z protektorem domowych pieleszy. Anioły z drewna wyrzeźbione w stylistyce sztuki naiwnej charakteryzują się wyrazistymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu każdy z nich jest unikatowy. Nie jest więc niespodzianką, iż są one też jedną z ulubionych pamiątek przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopki bożonarodzeniowe – budowane na obraz charakterystycznych krakowskich budowli

Innym przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa jest szopka krakowska. Szopki są silnie powiązane z miastem Kraków i jego okolicami. Są wytwarzane z lekkich półproduktów, najczęściej z kartonu oraz wielokolorowej folii aluminiowej, a swoją budową naśladują specyficzne krakowskie zabytki. Od lat 30-tych XX wieku w grudniu przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów zajmujących się ich tworzeniem od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w rozmaitych rozmiarach. Te przygotowywane na konkurs mają nawet kilka metrów wysokości, jakkolwiek równie modne są też drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w okresie Świąt stawiają pod świątecznym drzewkiem.

Fotografia pochodzi ze strony szopki-anioly.pl