Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Kantar kupisz na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest pospolitym fragmentem uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, bowiem jedyną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jedna z głównych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Dlatego musi on pasować do profilu i wymiarów głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego cechy powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy czy taśmowy – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

Na rynku odnajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane oraz podszywane. Te pierwsze, określane również halterami, są polecane ze względu na sporą kontrolę, którą dżokej za ich pomocą może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej komfortowy jest jednak kantar skórzany lub taśmowy. Jeszcze większy komfort dają kantary podszywane – np. prawdziwym bądź syntetycznym futerkiem, które można odpinać celem wyczyszczenia. Kantar tego typu doskonale chroni przed powstaniem obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów czy tresury.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla hanowerów?

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze koni szetlandzkich, a także pokaźniejszych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie między innymi dla koni holsztyńskich, arabskich, huculskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire).

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]