Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Zamów łańcuchy na koła.

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Niemczech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach osobowych, dostawczych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi oraz motywem zaplotu. Różne są również materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. By się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Siedziba firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]