Literatura kryminalna nie ma sobie równych w budowaniu przerażających klimatów

Jeśli potrzebujesz literatury kryminalnej, skieruj się tutaj.

Znacząca rzesza czytelników to entuzjaści upiornych historii. Jedni gustują w opowieściach na granicy makabry, drudzy kochają zagłębiać się w dalekie zakamarki pogmatwanych procesów myślowych psychopatycznych morderców czy brutalnych zbirów. W zalewie podcastów i platform streamingowych, na których znajdują się tysiące produkcji prezentujących odbiorcom prawdziwe oraz zmyślone historie, nieprzerwanie jedną z najprzyjemniejszych dróg ich doświadczenia pozostają książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne oraz thrillery – czemu odczuwać niepokój?

Entuzjasta horrorów i powieści kryminalnych w okamgnieniu powie, iż chodzi o silny zastrzyk adrenaliny. Oglądając bądź czytając horrory chcemy przez kilka godzin dać się ponieść zniewalającemu uczuciu strachu, którego sporadycznie przeżywa się na co dzień. W dzisiejszych czasach nie ma dla człowieka na świecie większych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to z reguły utratą zatrudnienia, finansami bądź problemami zdrowotnymi. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których nasz organizm wyzwala w dużych ilościach adrenalinę, a więc hormon stresu i przetrwania. A właśnie uczucie lęku uczy nas radzić sobie z rzeczywistością. To dlatego baśnie Andersena oraz braci Grimm mają z reguły tak niepokojący i okrutny wydźwięk – tak historie te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami otaczającego ich świata, uświadamiając je przy okazji, iż dobro nie zawsze triumfuje.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery – ciekawsze niż film

XXI wiek to okres błyskawicznej kultury. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią czas, poszukują filmu na wieczór czy też serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie potrwa maksymalnie kilka godzin. Zwolennicy mrocznych thrillerów i kryminałów są właściwie rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które dostępne są na płatnych oraz darmowych platformach VOD. Co wymaga zaakcentowania, często te seriale i filmy bazują one na popularnych książkach, lecz ustępują swoim pierwowzorom i ich oglądanie nie zapewnia takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności historię kryminalną lub thriller, odbiera się w odmienny sposób niż film fabularny – wolniej, a więc z większą atencją. W książce każda dygresja, dialog i postać (także ta trzeciego planu) buduje nastrój snutej historii. Napięcie wyzwalany jest u czytelnika przeważnie niespiesznie, ale umożliwia to precyzyjniejszą analizę przedstawionych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli więc masz czas i lubisz czytać, pozwól się nastraszyć książkom kryminalnym, horrorom oraz thrillerom.

Siedziba firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa