Na co zwracać uwagę przy wyborze paliwa do biokominka?

Zdecydowałeś się na zakup biokominka, ale chcesz wiedzieć czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać pomieszczenia? W tym artykule spróbujemy przybliżyć Ci kluczowe informacje, jakie trzeba znać o działaniu i wykorzystaniu biopaliwa do kominków.

Czym jest biopaliwo do kominków?

Płyn do kominków to substancja tworzona na bazie alkoholu, głównie etanolu. Biopaliwa z wysokiej jakości zawierają bioetanol, który wytwarzany jest z roślin, dzięki czemu są odnawialnym, biodegradowalnym paliwem, a na dodatek są kompletnie bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? W trakcie wypalania się się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smolne nie są emitowane do atmosfery. Uwalnia się tylko para oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi dawce. Jednakże z powodu emisji CO2 nie można montować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza lub niedostateczna jego cyrkulacja. Kupując płyn do biokominków koniecznie dowiedzmy się, czy jest atestowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bowiem wtedy będziemy mieć pewność, że produkt jest bezpieczny. Na pojemniku biopaliwa powinny być wymienione informacje o jego składzie, toteż jeśli producent nie ujawnia owych danych, a jednocześnie nie widzimy wspomnianego wcześniej certyfikatu, wybierzmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się wyższą jakością, ponieważ na ich cenę składają się koszty poniesione przez producenta na lata testów i ulepszania biopaliwa. Po czym jeszcze rozpoznać płyn do biokominka wątpliwej jakości? W trakcie jego spalania będzie wydzielał się przykry zapach, pojawi się dym lub na obudowie biokominka osadzą się zanieczyszczenia.

Jak długo płonie płyn do kominków?

Płyn do kominków spala się bezwonnie, jakkolwiek istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dodać, żeby wydzielane podczas jego spalania ciepło rozprzestrzeniło po mieszkaniu także wybraną przez nas woń. Na jak długo wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od trzech do sześciu godzin, jednak tempo spalania zależy głównie od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w wielu modelach można korygować. Biopaliwo do kominków najczęściej można nabyć w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli kupimy duży biokominek, którego nadrzędnym zadaniem ma być ogrzanie mieszkania, będziemy musieli urządzić się w pokaźne ilości płynu. Jeżeli z kolei biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i wykorzystujemy go z rzadka, lepiej wybrać opakowania o małej pojemności. Pamiętajmy, że biopaliwo do kominków to produkt zapalny, tym samym najlepiej mieć w mieszkania tylko taką ilość jaka jest konieczna do bieżącego spożytkowania.