Skąd pochodzą kiszone przetwory z warzyw?

Jeśli szukasz kiszonych warzyw, powinieneś odwiedzić ten adres.

Warzywa kiszone są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że w naszym odczuciu jest to typowo słowiański smakołyk, z rzadka przyrządzany w innych krajach świata. Jednakże kiszone przetwory warzywne znane są nie tylko w całej Europie, ale też w Azji oraz w obu Amerykach.

Kiszonki – zdrowe produkty na naszym talerzu

Historycy potwierdzili, iż proces konserwowania żywności przez ich zanurzenie w soli, w roztworze octu czy też w solance, wykorzystywany jest przez ludzi od ponad czterech tysiące lat. Proces ten najprawdopodobniej nie wywodzi się nawet z Europy, a z rejonu dawnej Mezopotamii. Pożywienie poddane fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bowiem niskie pH roztworu, w którym jest ono zanurzone, hamuje rozwój bakterii gnilnych. Paręset lat wstecz była to świetna metoda, aby wydłużyć czas przydatności do konsumpcji mięsa, warzyw oraz ryb niekiedy o kilka miesięcy. W związku z tym wynikła tradycja przyrządzania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o jesieni oraz zimie. Kiszonki od zarania swojej obecności znane są z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna potwierdziło się w badaniach. Zawierają one m.in. sporo witaminy C, dlatego żeglarze statków, które miały na pokładzie kiszonki, rzadziej chorowali na gnilca. Ciekawostką jest, że po polsku kwaszonki warzywne nazywa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z bobiku bądź buraka cukrowego.

W innych krajach kiszone przetwory warzywne smakują odmiennie

Najbardziej rozpowszechnionym kwaszonym warzywem jest ogórek, który jest używany w kuchni w zasadzie w większości zakątków świata, nawet w Kanadzie i w USA, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie cieszy się ogromną popularnością. Jednakże pickle są tam prawdopodobnie niesłychanie lubianym składnikiem hot-dogów, hamburgerów i kanapek. W naszym kraju prócz ogórka, równie popularne są kiszone buraki i kapusta, które wykorzystuje się do przygotowania zup oraz surówek. Niemniej jednak nie tylko te warzywa da się kisić. W innych rejonach świata kisi się m.in. paprykę, cebulę, a także owoce (przykładowo śliwki).

Solanka i ocet wpływają na teksturę oraz smak warzyw, nadając im chrupkość i kwaśność. Kwaszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się podstawą albo istotnym dodatkiem do setek potraw lokalnych. Należy pamiętać, iż smak kiszonych przetworów różnić się w poszczególnych rejonach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, które stosuje się w trakcie kwaszenia. Wskutek tego ogórek kiszony podług typowego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak jak ten zakiszony np. w Japonii.

Siedziba firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]