Uzupełnij swoją wiedzę o e-fakturach.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednakże ostatecznie biznesmenom na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej niepoprawnego odczytywania pól faktur!
Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie określoną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo mało co mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, ale dla dostosowanego programu do wystawiania oraz rozliczania faktur ten dokument jest absolutnie czytelny. Fakt, iż faktury mają jednakowy format sprawia, że bez względu na to jaki oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to znacząca zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotychczas notorycznie mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez programy księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie eliminują możliwość błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na nim zyskują
Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność m.in. szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, są zwolnieni z konieczności przesyłania pliku JPK_FA oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zawieruszą faktury (system zachowuje dane o nich przez 10 lat). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Co ważne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, ale musi ono być zintegrowane z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]