Euro to dość nowa waluta, bowiem w formie gotówkowej pojawiła się w obiegu zaledwie na początku XXI w.. Jest ona dziś podstawowym środkiem płatniczym w większości krajów Unii Europejskiej. Polska nadal nie sprostała wymaganiom, pozwalającym wejść do strefy euro, co nie znaczy, iż nasi rodacy nie używają tej waluty regularnie, czy to zaciągając w niej kredyt czy też robiąc zakupy za granicą.
Euro – wspólna waluta ułatwia prowadzenie biznesu i podróże
Powszechne stosowanie euro w krajach będących członkami UE zauważalnie ułatwiło życie większości obywateli Europy, zarówno w sferze osobistej, jak i biznesowej. Jednolita waluta to bowiem mniejszy kłopot z oszacowaniem potencjalnego zysku bądź kosztu podczas planowania np. transakcji międzynarodowych, co wcześniej powodu nagłych wahań kursów pomiędzy walutami często mogło okazać się błędną estymacją. Zamieszkanie w strefie euro wpływa również na swobodę poruszania się obywateli krajów członkowskich, którzy w zasadzie w ogóle nie muszą martwić się o zaopatrzenie się w odpowiednią ilość pieniędzy w obcej walucie w trakcie wyjazdów zagranicznych. Teraz wystarczy im po prostu ich własna karta bankowa, a korzystając z niej za granicą, nie muszą przejmować się już wysokością spreadów nakładanych przez bank przy płatności.
W kantorze online od ręki poznasz aktualny kurs euro
Polska, pomimo członkostwa w UE od maja 2004 roku, nadal nie sprostała wszystkim warunkom dopuszczającym wprowadzenie euro jako obowiązującej waluty. Nie zmienia to faktu, że jako mieszkańcy kraju członkowskiego UE każdego dnia prowadzimy transakcje biznesowe i robimy zakupy w euro. Osoby często dokonujące przelewów w tej walucie mogą w kilka sekund poznać aktualną cenę euro na stronie kantoru online, a równocześnie też błyskawicznie wymienić euro na złotówki bez konieczności wychodzenia z domu. Wymiana euro w kantorach online ze względu na niższe spready jest korzystniejsza i bardziej przystępna, bo może zostać zlecona o każdej porze dnia (także w środku nocy!), a kupno waluty realizowane jest po kursach uaktualnianych co kilka chwil, a nie – jak to zazwyczaj ma miejsce w kantorach stacjonarnych i bankach – w oparciu o uśredniony kurs z minionego dnia.