Inwestycja w złoto bulionowe – jakie monety dostępne są w Polsce?

Potrzebujesz złotych monet? Wejdź na goldbroker.pl.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą skorzystać z kilku różnych opcji: nabywać akcje spółek działających na rynku metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w sektory gospodarki związane z tym kruszcem, czy też gromadzić biżuterię inwestycyjną. Inną metodą jest nabycie złota inwestycyjnego, które dostępne jest zarówno w formie sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – emitowane w celu inwestowania w nie środków finansowych

Monety ze złota kojarzymy z reguły z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z pozostałych kruszców, różnią się od nich pod kilkoma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są bite celem inwestowania w nie środków finansowych, z tego też powodu ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych bądź w nawiązaniu do pamiętnych wydarzeń, dlatego ich design niezmiernie rzadko jest zmieniany. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie zaledwie rokiem bicia. Wypada wspomnieć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza waga i czystość wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku globu, więc ich sprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – jakie kupimy od polskich dystrybutorów?

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jakkolwiek emitenci wypuszczają też monety o nominale 1/4 czy 1/10 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe bite są zwykle ze złota najwyższej próby (.999), lecz np. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są 22 karatowego kruszcu. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety, a przez to zredukowanie ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane powiadamia o ilości czystego kruszcu, które wykorzystano do ich wybicia.

W asortymencie krajowych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi Britannię, Filharmoników Wiedeńskich czy wymienione powyżej Krugerrandy.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]