Jak starać się o kredyt bez historii kredytowej?

Zaciąganie zobowiązań finansowych cieszy się obecnie wielką popularnością, ale nie wszyscy mają na to szansę. Istnieje spora grupa Polaków, którzy nie mogą wziąć kredytu, bo nie posiadają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć tego rodzaju sytuacja i jak z niej wybrnąć?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto jej nie ma?

Instytucje bankowe zazwyczaj posiadają odrębne zasady, na podstawie których przyznają kredyty czy też odmawiają ich przyznania. Istnieją jednak ogólne czynniki, określające kwestię posiadania lub nie zdolności kredytowej. Po pierwsze, z odmową mogą spotkać się osoby, które mają już jakieś kredyty. Na największe problemy powinni być gotowi klienci, którzy nie zaciągnęli jeszcze ani jednego kredytu. Zaliczają się do tego grona przede wszystkim studiujący i kredytobiorcy, którzy na rynku pracy działają od kilku lat i osiągają zbyt małe zarobki albo są zatrudnieni na tzw. „śmieciówkach”. Z faktem, iż kredyt nie będzie im przyznany, muszą być pogodzeni również emeryci. Oczywiście kredytowania nie otrzymają również osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt wykonywania przez nie pracy zarobkowej, a także zatrudnione w innym kraju. Są to sytuacje, które powodują, iż teoretycznie nierealne jest otrzymanie kredytu w banku, przez co ogromna liczba osób decyduje się zaciągnąć pożyczkę w firmach pożyczkowych. Nie warto tego robić, ponieważ chwilówki i podobne pożyczki są na tyle drogie, że ich zaciąganie kompletnie się nie opłaca.

Kredyty bez zdolności – to możliwe!

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej warto skorzystać z doradztwa pośrednika w staraniu się o kredyty bankowe. Podpowie on, który bank ma mniej restrykcyjne zasady i może przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik doradzi, w jaki sposób zbudować zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Największy wpływ na budowanie pozytywnej historii kredytowej ma terminowe spłacanie zobowiązań, warto zatem kupić coś na raty, a także korzystać z kredytu odnawialnego oraz karty kredytowej w instytucji, w której chce się ubiegać o kredyt. Doskonałym wyjściem jest też na przykład ubieganie się o kredyt nie samodzielnie, lecz wespół z drugą osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo bądź – w przypadku osób, które i tak planują ślub – zawrzeć związek małżeński. Takich sprytnych opcji, jakie doradzić może doświadczony pośrednik, jest wiele.