Rozwiązania dla biznesu – czym jest mass collect?

Na flobo.io przeczytasz odpowiedź na pytanie jak działa mass collect.

Mass collect to usługa, która opiera się na identyfikacji masowych płatności. Opisujemy w skrócie, jak funkcjonuje mass collect i jak upraszcza organizację dużym i małym firmom.

Mass collect – gdzie sprawdzi się ta opcja?

Działanie usługi mass collect jest zasadniczo stosunkowo proste. Polega na przydzieleniu wszystkim kontrahentom indywidualnego numeru rachunku, który staje się jednocześnie ich identyfikatorem. Takie rozwiązanie jest pomocne tam, gdzie co miesiąc obsługiwana jest szeroka grupa kontrahentów, a więc na przykład w firmach oferujących usługi telekomunikacyjne, w prywatnych klinikach oraz wszelkich działalnościach, gdzie wykorzystywane jest płatności abonenckie (między innymi w obiektach sportowych). Należności wpływające w systemie mass collect trafiają na wskazany firmowy rachunek bankowy, niemniej jednak uprzednie przypisanie klientom indywidualnych numerów rachunków umożliwia ich sprawniejszą identyfikację, bez względu na to, jaki sposób wybrali oni do dokonania wpłaty (przelew z karty, przelew pocztowy albo tradycyjny przelew). Wykorzystanie mass collect łączy się również z mniej czasochłonnym księgowaniem wpłat niż w przypadku księgowania przez pracownika, a jednocześnie eliminacją ewentualnych błędów, jakie mogą przydarzyć się w czasie tego procesu.

Łatwiejsze śledzenie spływu opłat – o plusach mass collect

Choć mass collect nie jest obecnie dostępne we wszystkich bankach (mają ją m.in. mBank i Bank Pekao) wypada przeanalizować możliwość jego wdrożenia w przedsiębiorstwie, także takim, które każdego miesiąca rozlicza mniej niż setki faktur. Stosowanie mass collect niesie ze sobą bowiem pewne korzyści, jak np. oszczędność czasu pracowników działu księgowości, możliwość powiązania z platformą finansowo–księgową (a tym samym kontrolowanie na bieżąco spływu opłat) czy integracja z oprogramowaniem Finance Automation. Taką polską aplikacją przeznaczoną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na powiązanie z usługą mass collect banku, ale posiada też funkcję przesyłania notyfikacji o zbliżających się terminach płatności i windykacji, co z czasem skutecznie podnosi terminowość u kontrahentów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]