System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

Na https://bit.ly/3wINpbI uzyskasz więcej szczegółów o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, że właściwie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Lecz system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw sprawnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Do czego służy system SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny działający współcześnie system tego typu. Nie licząc np. w Polsce funkcjonują również z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na całym świecie stosowane są również przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze jednego państwa.

Czym więc wyróżnia się system SWIFT? Działa on prawie we wszystkich krajach na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 10 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC znanych banków, obecnych w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]