Złote i srebrne numizmaty – ich zbieranie to nie tylko hobby

Dowiedz się, gdzie kupić numizmaty, wejdź na goldbroker.pl.

Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale też obiekt westchnień kolekcjonerów z całego globu. Numizmatyka, stanowiąca pierwotnie gałąź nauki badającą monety, medale a później również papierowe banknoty, z biegiem czasu przeistoczyła się w uniwersalne hobby. Liczni numizmatycy traktują jednak zbieranie monet jako rodzaj inwestycji pieniędzy w mienie, mogące w przyszłości przynieść wymierny dochód. Perfekcyjnie wykorzystały to duże i małe mennice, corocznie emitujące tysiące oszałamiających monet okolicznościowych ze srebra i złota.

Srebrne i złote numizmaty – pasja, która może przynieść dochód

Motywów, dla których hobbiści zbierają monety i banknoty może być wiele. Jedni skupiają się na monetach okolicznościowych emitowanych w nawiązaniu do obchodów rocznicy urodzin czy też śmierci cenionej postaci ze sfery nauki albo polityki lub pamiętnego wydarzenia historycznego. Drudzy interesują się środkami płatniczymi, dlatego zbierają pieniądze przeróżnych państw. Pozostali szukają monet, których design ma konkretny motyw, przykładowo związany z muzyką albo znakami zodiaku. Jest niemniej jednak grupa hobbystów, która nie kupuje popularnych numizmatów emitowanych w sporych nakładach z miedzi, mosiądzu oraz niklu, a która skupia się na monetach okolicznościowych z kruszców szlachetnych, głównie ze srebra oraz złota. Owszem, takie monety numizmatyczne już pierwszym dniu sprzedaży są po wielokroć droższe niż typowe monety okolicznościowe, jednakże należy wziąć pod uwagę, iż ich kupno bywa dobrą lokatą. Po latach cena złotych i srebrnych numizmatów często dostrzegalnie wzrasta, nie tylko z powodu ograniczanej ilość konkretnego wzoru, ale dodatkowo z powodu potencjalnego wzrostu wartości kruszcu, którego są one wyprodukowane.

Srebrne monety okolicznościowe emitowane w Polsce

Hobbyści koncentrujący się tylko na monetach emitowanych nad Wisłą nie będą narzekać na niedostatek atrakcyjnych okazów do kupienia. Ledwie w ostatnich parunastu latach Mennica Polska przygotowała takie monety jak przykładowo seria Historia polskiej muzyki rozrywkowej z wizerunkami m.in. Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Komedy oraz 10 rocznica tragedii smoleńskiej. Większość polskich monet numizmatów to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich cena, w zależności od roku emisji, nakładu i wagi, mieści się w przedziale od 100 do czasem 300 zł. Srebrne i złote monety zamknięte są zwykle w kapslu albo umieszczone w kasetce razem z certyfikatem.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]