Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody leczenia okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które powodują, iż nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie fragmentów zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – przede wszystkim na skutek często powtarzających się stanów zapalnych lub postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, kompletnie eliminujące niemiłe odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.