Izolacja starych fundamentów – komu ją powierzyć?

Osłona fundamentów przed niekorzystnym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najistotniejszych etapów budowy solidnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć przenikająca mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich struktury, a wykwity pleśni oraz grzybów za czasem odbiją się negatywnie na zdrowiu mieszkańców.

Komu powierzyć wykonanie hydroizolacji fundamentów?

Planując budowę obiektu, należy powierzyć przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji specjalistom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danym przypadku. Wszak użycie stosownych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Istotna jest również gruntowna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można sprawdzić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje groźba podtopień lub gleba jest na tyle spoista, iż po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

W zależności od rodzaju fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią wykorzystuje się różne strategie. Płytę fundamentową, na której z reguły stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można hydroizolować od dołu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która powstrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów także powinno się zlecić profesjonalistom, bo kardynalnym błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących warunków i metod aplikacji materiałów izolacyjnych) bądź wykorzystanie ich tanich substytutów, nie posiadających analogicznych parametrów wodochronnych. Nieodpowiednie wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgotnością może skutkować, iż będzie ona nieskuteczna.