Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Sprawdź, kto oferuje badania psychotechniczne Bielsko.

Badania psychologiczne kierowców są przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie urządzenia są używane do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Testom psychologicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów przystępują też kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się również kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą refleks kierowcy

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Najpierw osoby badane podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie sprawdzana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania, a także cechy osobowości czy umiejętność pracy pod presją. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Ostatnim etapem badań psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej oraz aparat Piórkowskiego. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]