Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym zagadnieniem. Dziś zaś, stosując nowoczesne sprzęty i – co najważniejsze – skuteczne leki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować pacjentom, iż leczenie będzie w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, jeśli pojawi się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, przez co dentysta może dotrzeć do najgłębiej położonych warstw zęba. Dobrze jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, często naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Których?

Czym wykonuje się leczenie kanałowe?

Oprócz sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora przed oczami lekarza, ograniczając niemal całkowicie ryzyko różnego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest również sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności umożliwiają specjalistyczne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze stosują także specjalne narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie wizyty oraz poprawienie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe – kiedy bezpłatne?

Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie zawsze będzie ono fundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie natomiast pełnopłatne. Jeśli będzie ono niezbędne, warto udać się do stomatologa dysponującego nowoczesnymi akcesoriami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci mówią w sieci.