Nie znajdzie się nikt, kto nie znosi zapachu powietrza po przejściu burzy. To odczucie rześkości wywołują jony ujemne tworzące się m.in. w rezultacie naturalnego ruchu powietrza i wody, wyładowań elektrycznych, a także wytwarzają je rośliny. Ujemne jony tlenu mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie i otoczenie, tłumią niemiłe zapachy oraz oczyszczają powietrze.
Jonizator powietrza – zdrowa ujemna jonizacja?
Jonizacja następuje na skutek wydzielania się ekstremalnej ilości ciepła, wyładowania elektrycznego lub wpływu silnego pola magnetycznego. W dzisiejszych czasach większość z nas żyje w sąsiedztwie dziesiątek urządzeń, takich jak komputery, drukarki czy ekrany, które wysyłają pole magnetyczne i dodatnio jonizują atmosferę. Dobre jony o ładunku ujemnym, czyli aniony, wytwarzają się przez przyłączanie się jednego bądź więcej elektronów do neutralnych cząsteczek. Niestety ich ilość w powietrzu na terenach mocno uprzemysłowionych z roku na rok jest mniejsza. Dlatego żeby znowu odczuć czystą i świeżą atmosferę w mieszkaniu, trzeba skorzystać z jonizatora powietrza.
Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – czy warto?
Jonizacja wykorzystywana jest z reguły w oczyszczaczach powietrza. Ujemnie naładowane cząsteczki pomagają wychwycić pyły zawieszone PM2.5 i 10, niebezpieczne wirusy i mikroorganizmy czy dym papierosowy. Jednocześnie oczyszczacz powietrza z jonizatorem nadaje powietrzu rześkość i czystość, pozwalając nam lepiej wypocząć i oddychać pełną piersią. Mając na uwadze fakt, iż ujemnie zjonizowane powietrze niweluje poczucie chronicznego znużenia i generalnie podnosi wydajność fizyczną organizmu, rekomenduje się zastosowanie oczyszczacza powietrza z jonizatorem też w instytucjach publicznych, biurach, szkołach czy przychodniach medycznych, a więc tam, gdzie istotna jest koncentracja na wykonywanych obowiązkach.