Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Biopsja fuzyjna w Krakowie. Więcej na www.scmkrakow.pl.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem wymiarów oraz kształtu do kasztana jadalnego. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transferowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak ważne jest jej cykliczne badanie. Pomaga to zdiagnozować przerost bądź zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć groźne zmiany nowotworowe. Trzeba podkreślić, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie można lekceważyć groźby jego potencjalnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić specjalisty?

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia powinni cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, szczególnie jeśli zauważyli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty z erekcją oraz ejakulacją, ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, jak również nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju raka. Żeby natomiast mieć absolutną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna gruczołu krokowego jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia w tym samym czasie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa około 30 minut. Oprócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym cała procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są następnie sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi niska krzepliwość krwi, wszczepione zastawki serca i alergia na niektóre leki. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]