Projektowanie gabinetów lekarskich. O czym trzeba pamiętać aranżując gabinet?

Poznaj więcej szczegółów o profesjonalnym projektowaniu gabinetów lekarskich.

Aranżacja gabinetu medycznego to nie wyłącznie sprawa estetyki oraz wizerunku, ale również wiedzy. Odpowiednio zaprojektowany gabinet musi dawać komfort zarówno pacjentom, jak również personelowi, ale także spełniać normy. O czym trzeba pamiętać, aranżując gabinet i komu należałoby to zadanie powierzyć?

Planowanie gabinetów medycznych – nie taka łatwa sprawa / Projektowanie wnętrz gabinetów medycznych to nie taka łatwa sprawa / Aranżacja gabinetu medycznego nie jest łatwa

Odpowiednio zaprojektowany gabinet medyczny ma obowiązek spełniać parę warunków:

  • być komfortowy dla pacjentów oraz dla lekarzy,
  • gwarantować bezpieczeństwo oferowanych usług,
  • estetycznie się prezentować,
  • spełniać standardy.

Gabinet lekarski jako miejsce użyteczności publicznej powinien być zaprojektowany zgodnie z rozporządzeniami. To oznacza, że:

  • minimalna przestrzeń gabinetu musi mieć 12 m2 dla pojedynczej praktyki lekarskiej oraz gabinetu dentystycznego bądź 15 m2 dla gabinetu doktora rodzinnego,
  • drzwi do gabinetu powinny mieć min. 95 cm szerokości,
  • łazienka powinna mieć taką powierzchnię, która gwarantuje pełny obrót wózka inwalidzkiego,
  • podłoga musi być antypoślizgowa, bez trudu zmywalna, odporna na działanie specjalistycznych środków chemicznych i niechłonąca środków organicznych,
  • ściany w sąsiedztwie ujęcia wodnego powinny być zabezpieczone do wysokości 1,6 m nawierzchnią trwałą oraz nienasiąkliwą.

Odpowiednie projektowanie gabinetów lekarskich – komu je zlecić?

Znajomość rozporządzeń to nie wszystko. Osoby specjalizujące się w projektowaniu wnętrz gabinetów medycznych dzięki własnemu obszernemu doświadczeniu bardzo dobrze wiedzą, które materiały zastosować, żeby pomieszczenie spełniało standardy, a jednocześnie przedstawiało się estetycznie i zarazem możliwie jak najbardziej przytulnie. Specjaliści od aranżacji gabinetu medycznego mają także świadomość, które kolory zastosować, aby wywołać pozytywne emocje u pacjentów oraz personelu.

Obok estetyki nadzwyczaj istotna jest też ergonomiczność – prawidłowo oraz fachowo zaprojektowany gabinet lekarski powinien być bezpieczny i komfortowy.

Siedziba firmy:
Medic Design
ul. Łukasiewicza 1/A16
31-429 Kraków

Mob.: +48 668 648 646
E-mail: [email protected]